Unde se intalnesc evreii din Romania

Membrii comitetului director al F.C.E.R.

Aurel Vainer – Presedinte FCER
Paul Schwartz – Vicepresedinte FCER
Albert Kupferberg – Secretar General FCER
Erwin Simsensohn – Presedinte Comunitatea Evreilor Bucuresti
Ionel Schlessinger – Presedinte Comunitatea Evreilor Arad
Abraham Ghiltman – Presedinte Comunitatea Evreilor Iasi
Attila Gulyas – Director Dep.de Asistenta Sociala
Ovidiu Banescu – Director Economic
Rudi Marcovici – Director Adminsitrarea Patrimoniului Imobiliar
Eduard Kupferberg – Sef al Cancelariei Rabinice
Irina Cajal – Subsecretar de stat la Ministerul Culturii

Comunitati si Obsti evreiesti din România

1. Comunitatea Evreilor din BUCURESTI
Sediul: Str. Sf. Vineri, 9-11,
sector 3
Telefon/Fax: 021/3131782
Presedinte: Erwin Simsensohn
Nr. total membri: 3706

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Breaza, Calarasi, Crevedia, Dâmbovita, Giurgiu, Pantelimon, Pipera, Progresul, Slobozia, Voluntari

2. Comunitatea ALBA IULIA
Sediul: Str. T. Vladimirescu, 4,
Telefon: 0258/817840
Presedinte: Lia Borza
Nr. total membri: 58

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Aiud, Blaj, Cugir, Ocna Mures, Sacele, Sebes

3. Comunitatea ARAD
Sediul: Str. Tribunu Dobra, 10, Telefon: 0257/281346 ;
Fax: 0257/281310
Presedinte: Ionel Schlesinger
Nr. total membri: 350

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Bocig, Chisineu Cris, Curtici, Ghioroc, Lipova, Masca, Pâncota

4. Comunitatea BACAU
Sediul: Str. Gh. Apostu, 11, Telefon/Fax: 0234/534714; 0234/533511
Presedinte: Hary Vigdar
Nr. total membri: 281
Obstea BUHUSI Obstea MOINESTI
Responsabil: Raphael Kohlenberg
Obstea ONESTI
Responsabil: Schwartz Pincu

Membri ai comunitatii din alte localitati:
P. Turcului, Tg. Ocna

5. Comunitatea BAIA MARE
Sediul: Str. Somesului, 3, Telefon: 0262/211231
Presedinte: Nachman Salic
Nr. total membri: 83

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Copalnic Manastur, Seini

6. Comunitatea BÂRLAD
Sediul: Str. Sf. Ilie, 5,
Telefon/Fax: 0235/412.001
Presedinte: Bernard User
Nr. total membri: 33

7. Comunitatea BISTRITA
Sediul: Str. Gral. Grigore Balan, 9
Telefon: 0745.616.496 0745.616.496
Presedinte: Fredi Deac
Nr. total membri: 32

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Nasaud, Parva

8. Comunitatea BOTOSANI
Sediul: Str. 1 Decembrie, 54
Telefon: 0231/ 514.659
Presedinte: Iosef David
Nr. total membri: 96

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Ripiceni, Saveni

9. Comunitatea BRAILA
Sediul: Str. Petru Maior, 14,
Telefon: 0239/611.230
Presedinte: David Segal Iancu
Nr. total membri: 167

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Valea Cânepei

10. Comunitatea BRASOV
Sediul: Str. Poarta Schei, 27,
Telefon/Fax: 0268/ 511.867
Presedinte: Tiberiu Roth
Nr. total membri: 270
Obstea SF. GHEORGHE
Responsabil: Rosner Herman
str. Victor Babes nr.12
tel. 0267351677

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Codlea, Covasna, Fagaras, Malnas, Ozun, Teliu

11. Comunitatea CLUJ
Sediul: Str. Tipografi ei, 25
Telefon: 0264/596.600;
Fax: 0264/433.470
Presedinte Schwartz Robert
Nr. total membri: 496

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Gilau, Sânpetru Almasului, Turda, Zalau

12. Comunitatea CONSTANTA
Sediul: Str. Sarmisegetuza, 3
Telefon: 0241/ 611.598
Presedinte: Carol Friedman
Nr. total membri: 59

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Mangalia

13. Comunitatea CRAIOVA
Sediul: Str. Horezului, 15
Telefon: 0351/434.036
Presedinte: Cornel Sabetay
Nr. total membri: 97
Obstea DROBETA TURNU SEVERIN
Responsabil: Lazar Iosif

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Caracal, Rm. Vâlcea, Tg. Jiu

14. Comunitatea DEJ
Sediul: Str. înfratirii, 8
Telefon: 0264/215.179
Presedinte: Iosif Farkas
Nr. total membri: 31

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Gherla

15. Comunitatea DEVA
Sediul: Str. Libertatii, 9
Telefon: 0254/215.550
Presedinte: Gilda Lorincz
Nr. total membri: 144
Obstea HUNEDOARA
Responsabil: Muszkal Anton
Obstea PETROSANI
Responsabil: Marius Rosenfeld

Membri ai comunitatii din altelocalitati:
Hateg, Lupeni, Orastie, Simeria

16. Comunitatea DOROHOI
Sediul: Str. Spiru Haret, 95
Telefon: 0231/611.797
Presedinte: Iancu Isidor
Nr. total membri: 48

17. Comunitatea FALTICENI
Sediul: Str. Dr. Bobulescu, 5
Telefon: 0230/ 540.090
Presedinte Gold Strul
Nr. total membri: 42

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Liteni Suceava, Malini

18. Comunitatea FOCSANI
Sediul: Str. Oituz, 4,
Telefon: 0237/623.959
Presedinte: Mircea Rond
Nr. total membri: 165
Obstea BUZAU
Tel: 0238/ 411375
Responsabil: Bernard Weiner
Obstea ODOBESTI
Responsabil: Aron Lupu
Obstea RÂMNICU SARAT
Responsabil: Vorodin Anca

Membri ai comunitatii din altelocalitati:
Adjud, Cîmpineanca, Golesti,Gresu-VN, Marasesti, Vidra,Vultur

19. Comunitatea GALATI
Sediul: Str. Dornei, 7-11
Telefon/Fax: 0236/413.662
Presedinte: Sorin Blumer
Nr. total membri: 222

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Piscu

20. Comunitatea HUSI
Sediul: Str. 1 Decembrie, 16
Telefon: 0235/472.741
Presedinte: Iosif Leibovici
Nr. total membri: 40

21. Comunitatea IASI
Sediul: Str. Elena Doamna,15
Telefon: 0232/313711 0232/313711 ;
Fax:0232/314414
Presedinte: Ghiltman Abraham
Nr. total membri: 492
Obstea HÂRLAU
Responsabil: Sifra Corbici

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Târgu Frumos, Vaslui

22. Comunitatea LUGOJ
Sediul: Str. Cuza Voda, 10
Telefon: 0256/351802 0256/351802
Presedinte: Ivan Bloch
Nr. total membri: 81
Obstea CARANSEBES
Responsabil: Armând Antistescu

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Herculane, Mehadia, O. Rosu

23. Comunitatea ORADEA
Sediul: Str. Mihai Viteazul, 4
Telefon: 0259/434.843
Presedinte: Felix Koppelman
Nr. total membri: 660
Obstea VALEA LUI MIHAI
Responsabil: Iosif Filip
Obstea BEIUS
Responsabil: Bala Iudita

Obstea SIMLEUL SILVANIEI
Membri ai comunitatii din altelocalitati:
Alesd, Auseu, Cefa, Diosig,Lazareni, Marghita, Nusfalau,Salonta, Secuieni, Stei, Tileagd,Zauani

24. Comunitatea PIATRA NEAMT
Sediul: Str. Petru Rares, 7 Telefon/Fax: 0233/223.815
Presedinte: Heinrich Solomon
Nr. total membri: 162
Obstea TG. NEAMT
Responsabil: Misu Nijnever

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Dumbrava Rosie, Zanesti

25. Comunitatea PITESTI
Sediul: Str. 19 Noiembrie, 1
Telefon: 0248/632300 0248/632300
Presedinte: Aurel Davidovici
Nr. total membri: 73
Obstea RM. VÂLCEA
Responsabil: Samoil Teleki

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Dragasani, Pausesti Maglas

26. Comunitatea PLOIESTI
Sediul: Str. Basarabilor, 12
Telefon: 0244/511.932;
Fax: 0244/518740
Presedinte: Adela Herdan
Nr. total membri: 109
Obstea CÂMPINA
Responsabil: Alfred Berger

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Moreni, Târgoviste

27. Comunitatea RADAUTI
Sediul: Str. Aleea Primaverii,11
Telefon/Fax: 0230/561.333
Presedinte: Igo Kofler
Nr. total membri: 57

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Com. Arbore, Marginea, Siret

28. Comunitatea RESITA
Sediul: Str. Mihai Viteazu, 8
Telefon: 0255/221469 0255/221469
Presedinte: Benjamin Aspis
Nr. total membri: 82

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Bocsa I, Bocsa II, Dognecea

29. Comunitatea ROMAN
Sediul: Str. Suceava, 131
Telefon: 0233/726.621
Presedinte: Iancu Wexler
Nr. total membri: 50

30. Comunitatea SATU MARE
Sediul: Str. Decebal, 4A
Telefon/Fax: 0261/713.703
Presedinte: Nicolae Decsei
Nr. total membri: 159
Obstea CAREI
Responsabil: Frederic Roth

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Apa, Dindesti, Tasnad

31. Comunitatea SIBIU
Sediul: Str. Blanarilor, 15
Telefon: 0269/216904 0269/216904
Presedinte: Otto Deutsch
Nr. total membri: 47

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Medias, Cisnadie, Dumbraveni, Sacele

32. Comunitatea SIGHETU MARMATIEI
Sediul: Str. Basarabiei, 8
Telefon/Fax: 0262/311652 0262/311652
Presedinte: Hari Markus
Nr. total membri: 110

33. Comunitatea SUCEAVA
Sediul: Str. Armeneasca, 8
Telefon: 0230/213084 0230/213084
Presedinte: Sorin Golda
Nr. total membri: 90

Obstea CÂMPU LUNG MOLDOVENESC
Telefon:
0230.312.510
0230.312.510
Membri ai comunitatii din alte localitati:
Gura Humorului

34. Comunitatea TECUCI
Sediul: Str. Bran, 13,
Telefon: 0745/321703 0745/321703
Presedinte: Iancu Eizic
Nr. total membri: 40

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Nicoresti

35. Comunitatea TÂRGU MURES
Sediul: Str. Aurel Filimon,23
Telefon: 0265/261810 0265/261810
Fax:0265/266455
Presedinte: Alexandru Aush
Nr. total membri: 242
Obstea GHEORGHIENI
Responsabil: Geller Geza

Membri ai comunitatii din alte localitati:
Cipau, Corunca, Gornesti, Iernut, Ludus, Miercurea Ciuc, Pasareni, Reghin, Seleusul Mic, Sighisoara, Sovata, Târnaveni, Topiita

36. Comunitatea TIMISOARA
Sediul: Str. Gh. Lazar, 5
Telefon: 0256/201698 0256/201698
Fax: 0256/201684
Presedinte: Friedmann Luciana
Nr. total membri: 725

Obstea ORSOVA
Membri ai comunitatii din altelocalitati:
Bazosul Vechi, Gataia, Gotlob, Peciu-Nou, Periam, Sânnicolaul Mare, Uivar, Varias

37. Comunitatea TULCEA
Sediul: Str. Unirii, 2
Telefon: 0240/ 512545
Presedinte: Solomon Feinblat
Nr. total membri: 38

38. Comunitatea Vatra Dornei
Sediul: Mihai Eminescu, nr. 54
Telefon: 0230/371957 0230/371957
Presedinte: Mehler Melanie
Nr. total membri: 16

Un comentariu la “Unde se intalnesc evreii din Romania

  1. Pingback: Articole despre evrei pe acest blog | INPAI Octavian Goga

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s